Rječnik
Prikaži sve izraze koji započinju slovom:
D  H  M  O  P  R  Š  U
ili prikaži SVE izraze u rječniku (ukupno: 11 izraza)
prikaži samo izraze, bez opisa

Potraži izraz:

Izraz Opis
Darovit učenik

Učenik iznadprosječnih intelektualnih, ili(i) akademskih, ili(i) stvaralačkih, ili(i) psihomotornih sposobnosti.

HNOS

Hrvatski nacionalni obrazovni standard
Poboljšanje kvalitete i unaprjeđivanje osnovnoškolskog obrazovanja rasterećenjem nastavnih sadržaja u okviru postojećeg nastavnog plana i programa

Mreža osnovnih škola

Skup osnovnoškolskih ustanova, matičnih i područnih škola i područnih odjela koje obavljaju osnovnoškolsku djelatnost na lokalnome i regionalnome području, a odrenujega definiranje pripadajućega upisnog područja.

Osnovna škola

odgojno-obrazovna ustanova u kojoj se provodi odgoj i obrazovanje, a ima najmanje po jedan razredni odjel od I. do VIII. razreda

Pedagogija

Znanost o odgoju.

Područna škola

Odgojno-obrazovna podružnica škole, smještena izvan sjedišta matične škole, a s kojom je programski i kadrovski povezana. Ustrojava se ukoliko upisnom kvotom osigurava broj učenika za najmanje po jedan razredni odjel od I. do IV., odnosno od V. do VIII. razreda te ukoliko ispunjava Standard za obavljanje djelatnosti.

Razredni odjel

Skupina učenika približne životne, obrazovne i emotivne dobi istog razreda.

Odgojno-obrazovna institucija u kojoj se obavlja službeni odgoj i obrazovanje.

Učenik

Sudionik odgojno-obrazovnog procesa, osoba koja je formalno upisana u osnovnu ili srednju školu i stječe znanja te razvija sposobnosti i vještine, navike i odgojne vrijednosti pohanajući obveznu i neobveznu osnovnu školu.

Učenik s teškoćama

Učenik s utvrđenim stupnjem i vrstom teškoća po propisima iz socijalne skrbi što podrazumijeva učenika s oštećenjem vida ili sluha, ili s poremećajem govorno-glasovnojezične komunikacije i specifične teškoće u učenju, ili motoričkim smetnjama, ili sa sniženim intelektualnim sposobnostima, s poremećajem u ponašanju, ili autizmom, ili postojanjem više vrsta i stupnjeva teškoća u psihofizičkom razvoju, koji je uključen u redovitu ili posebnu osnovnoškolsku ustanovu, a nastavu prati po redovitom, individualiziranom ili posebnom programu ovisno o vrsti i stupnju oštećenja.

Učitelj

Stručno osposobljena osoba za poučavanje, odgoj i obrazovanje učenika u odgojnoobrazovnoj ustanovi.

Ukupno: 281978