Ravnateljičin govor za Dan škole 2013. god

„Polje života rodit će ovisno o našem trudu, ili trnjem ili cvijećem“ rekao je Goethe; naše polje i ove je godine rodilo cvijećem.

Poštovani,

danas svečano obilježavamo Dan naše škole. Čast mi je pozdraviti, sve učenike, roditelje, zaposlenike škole i drage goste.

Gradonačelnik je službeno u Mađarskoj, šalje vam pozdrave i čestita Dan škole.

Pripremajući program odlučili smo prikazati naše bogatstvo, ono čime se ponosimo.

Škola ne može ništa sama. Usmjereni smo na suradnju i uključenost SVIH, roditelja, župe, gradske i županijske uprave, udruga iz lokalne zajednice.

Učitelji su bitna karika u tom našem lancu suradnje i zato moram pohvaliti njihov rad.

Naši učitelji usavršavali su se  u organizaciji AZOO  i drugih stručnih udruga. U školi smo provodili metodičku praksu za studente razredne nastave i tako ostvarivali suradnju s njihovim fakultetima. Učitelji pripravnici uspješno su položili stručne ispite.

U školi imamo tri učiteljice voditeljice županijskih str vijeća, Jadranka Radonić .Sirovica učiteljica glazbene kulture, M. Puškarić učiteljica mentorica talijanskog jezika i Andrea Gašparec  uč lik. kult. Učitelja Nenada Kuzmanovića  promovirali smo  u zvanje mentora

Učiteljice  Klaudiju Kovač  Lionellu Brisinello i  stručnu suradnicu Romanu Štimac predložili smo za napredovanje u zvanje mentora.

Poznato je svima da je naša škola prepoznatljiva po radu školske zadruge. Zadruga ima tri sekcije, voćarsku sekciju , foto sekciju i sekciju za izradu ukrasnih predmeta, kroz koje učenici uče nove vještine, stječu nova znanja i uče se poduzetništvu. Za početak rada zadruge osigurali smo sredstva iz natječaja i donacija, a sada zadruga i sama privređuje. Sa izdvojenog računa zadruge novac se koristi za unapređenje rada sekcija, odnosno kupovanje opreme i  sredstava za rad, kupljeni su  novi foto aparat koji koristi foto sekcija, sredstava i alati za rad u voćnjaku i sredstva za rad sekcije za izradu ukrasnih predmeta.

Ove godine uveli smo učenje francuskog jezika kao izbornog jezika.

Započeli smo projekt „ Istraživanje dabrova na rijeci Pakri“ u suradnji s Javna ustanova za upravljanje zaštićenim područjem Požeško-slavonske županije i mladim čuvarima prirode.

Uključili smo se u akciju Zelena čistka gdje su učenici nižih razreda čistili park , a viših razreda uključili se čišćenju Pakre s članovima udruge Lijepa naša.

Na natječaju Eko fotka s dvije fotografije Svijet dabrova Ireneja Ljevakovića i Pčela na cvijetu jabuke Marsele Dašek ušli smo u prvih 100 fotografija  od pristiglih 1300, koje se nalaze  na izložbi.

Na međunarodnom natjecanju matematičara Klokan bez granica imamo čak četiri nagrađena učenika: Sara Komljenović, Jakov Gudac.  Filip Pečanić i  Lovro Olivier. Njihovi rezultati su među  10% najboljih rezultata.

10. svibnja 2013. godine otvoren je Prvi festival matematike u Lipiku..

Festivali matematike su se tog dana odvijali  još u Puli ( osmi po redu ) i Splitu ( drugi po redu ).

Cilj je festivala popularizacija matematike, organiziranje  zanimljivih predavanja, izlaganje učeničkih radova te ekipno natjecanje učenike osnovnih škola.

Na natječaju literarnih radova s naučnofantastičnom tematikom Sfera, učenica Marija Marošević osvojila je 3. nagradu.

Na županijskim natjecanjima  iz znanja sudjelovala su 43 učenika. Naši učenici postigli su vrlo dobre rezultate, a  prva mjesta ćemo nagraditi skromnim poklonima. Prva mjesta osvojili su : Lucija Colosetti, učenica 5.a raz iz geografije, Horvat Filip učenik VIII.a raz iz njemačkog jezika ( on je na turniru u mađarskoj) i Matija Šafar učenik VIII.b raz iz robotike. Pozivam ih na pozornicu.

Na smotri zborova naši učenici uspješno su se predstavili, iako ih ima brojčano malo, nametnuli su se i bili zapaženi svojim nastupom, a sutra putuju u Francusku gdje su gosti na Župankijskoj smotri dječjih zborova u Cusyu.

Projekte koje smo ove godine provodili u školi u suradnji s MUP, AZOO i MZ  Min zaš okoliša i  županijom i Gradom Lipikom  su Zdrav za pet, Zajedno više možemo , Škola u Prirodi Univerzalna športska škola, Čitaj me opet i Dnevnik čitanja.

Prezentaciju projekt 130 godina vatrogastva ste vidjeli. U školski projekt su bili uključeni svi učenici i učitelji škole. Danas su s nam naši dragi suradnici vatrogasci na čelu sa zapovjednikom Tomislavom Stokićem kojeg pozivam da dođe kako bismo mu uručili  poklone.

Sada molim Kolegicu M. Bistrović da nagradi najbolje strijelce u rukometu i nogometu i  proglasi sportaša godine.

Sportaš godine je Darko Dizman. Nagradu će primiti otac, jer se Darko nalazi na turniru u Mađarskoj.

Svima čestitam Dan škole i želim uspješan završetak ove školske godine.

Sanda Ivanović

objavio: Sanda Ivanović   datum: 4. 6. 2013.