NAŠA ŠKOLA PROVODI KAMPANJU 'NASILJE OSTAVLJA TRAGOVE – ZVONI ZA NENASILJE!'

Osamnaest osnovnih i srednjih škola u Lici, istočnoj Slavoniji i Gradu Zagrebu kroz različite aktivnosti sudjeluje u kampanji „Nasilje ostavlja tragove – zvoni za nenasilje!“ koju koordinira Centar za mirovne studije uz pomoć lokalnih partnera - Savjetovališta 'Luka Ritz' u Zagrebu, udruge Delfin u Pakracu i udruge Pokretač u Korenici. Podržite mlade i školske djelatnike u prevenciji nasilja i promicanju nenasilja!

NOT - radni sastanak

OCD DELFIN je organizirao radni sastanak za sudionice/sudionike treninga za nastavnike/profesore/stručne suradnike/ce kao dio aktivnosti u projektu NASILJE OSTAVLJA TRAGOVE- ZVONI ZA NENASILJE.

To je bila prilika

• da se svi međusobno upoznamo
  • da posjetimo DELFIN
  •  razgovaramo o aktivnostima koje su pred nama- kampanja
  • predstavimo teme i metode/ razmjena ideja
  • dogovorimo suradnju
  • dogovorimo načine  vidljivost

Sastanku su nazočile/i sudionicionice treninga;

Klaudija Kovač, ravnateljica

Jadranka Radonić Sirovica, profesorica glazbene kulture

Romana Štimac, pedagoginja

Sastanak je bio vrlo zanimljiv i produktivan. Vidljivo je da su si svi dali truda u osmišljavanju tema i načina izvođenja različitih aktivnosti. Ravnateljica, pedagoginja i učiteljica glazbene kulture upoznale su sudionike sastanka na koji način će provoditi projekt/kampanju u OŠ Lipik

pod nazivom NACIONALNE MANJINE NAŠEG KRAJA- ŠAROLIK MOZAIK ZAVIČAJA

• istraživanje kroz terenski rad.
  • običaji/tradicija: vezani uz blagdane,
  •  tradicionalna jela
  • dječje igre nekada i danas
  • radionice: uvažavanje različitosti, tolerancija, empatija
  • nacionalni identitet
  • predrasude/stereotipi
  • književnost, glazba, likovna umjetnost kroz povijest

NOT-Nasilje ostavlja tragove- zvoni na nenasilje

Centar za mirovne studije  i Osnovna škola Lipik već drugu godinu zajedno rade na projektu

„Nasilje ostavlja tragove-zvoni na nenasilje!“

Prošle školske godine CMS je kao kreator i organizator tri modula educirao  učitelje i stručne suradnike za provođenje GOO-a. Ovaj projekt je financiran u sklopu programa IPA Europske unije za Republiku Hrvatsku a sufinancira ga Ministarstvo znanosti obrazovanja i sporta. U samom istraživanju identificirani su i različiti i prevencijski pristupi, projekti i programi koje u suradnji sa školama provode organizacije civilnog društva. Na skupu predstavljamo rezultate istraživanja i programe koji vršnjačko nasilje adresiraju preventivno, iz šireg društvenog konteksta, kroz aktivistički pristup i uključivanje šire zajednice.

Cilj ovog projekta je razviti kapacitete za razvoj i provedbu 2 mehanizma prevencije nasilja među mladima, promocije ljudskih prava i demokratskog građanstva: edukaciju za nenasilje kroz Građanski odgoji obrazovanje, te poticanje aktivnog angažmana djece i mladih u zajednicama, u suradnji civilnog društva i škola. Dugoročni cilj projekta je doprinijeti prevenciji nasilja među mladima i promovirati aktivizam kroz afirmaciju holističkog pristupa- odgovora cijele zajednice na nasilje.

objavio: Silvija Jularić   datum: 1. 12. 2014.